Kłykciny a ciąża


klykciny a ciaza

 

Ciąża to dla organizmu każdej kobiety wiele istotnych zmian, które sprzyjają zakażeniom różnego rodzaju bakteriami i wirusami ze względu na hormony oraz zaburzoną odporność. To między innymi w tym okresie wzrasta ryzyko zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV, a także jego aktywacji, gdy dotychczas był on uśpiony.

 

Kłykciny kończyste, czyli brodawki pojawiające się wokół narządów płciowych oraz odbytu zwykle nie mają zbyt dużej wielkości, jednak zdarzają się przypadki, w których zmiany są tak duże, że uniemożliwiają wejście do pochwy. Niemniej jednak prowadzone badania nie wykazały, żeby wirus HPV miał bezpośrednie zagrożenie dla ciężarnej oraz dla płodu, nie wpływa on również na przebieg ciąży.

 Leczenie kłykcin u kobiet w ciąży

Niestety, problemem jest dopasowanie odpowiednich leków, ponieważ wiele z tych, które przeznaczone są do leczenia kłykcin kończystych, ma działanie teratogenne, które może powodować wrodzone wady u płodów. W przypadku większej ilości i powierzchni brodawek lekarz może zalecić ich usunięcie poprzez wymrażanie, laseroterapię, elektrokoagulację, rzadziej wycięcie chirurgiczne. Zabiegi prowadzi się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

 

Ryzyko przeniesienia wirusa HPV na dzieckokobieta_brzuch_ciaza_2_panthermedia_a6207952_cr-W478H360

Niebezpieczeństwo zakażenia dziecka wirusem HPV jest niewielkie, jednak stosuje się specjalne środki ostrożności, a mianowicie ciążę kończy się cesarskim cięciem. Poród naturalny naraża bowiem dziecko na dłuższy kontakt z drogami rodnymi, w których mogą znajdować się brodawki wywołane przez wirus HPV. Dotyczy to szczególnie kobiet, które wcześniej nie rodziły, ponieważ ich drogi rodne nie są tak elastyczne, dlatego też zazwyczaj poród trwa wtedy dłużej.

Odnotowane zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego u dzieci zazwyczaj wiążą się z pojawieniem zmian laryngologicznych w pierwszych 6 miesiącach życia dziecka – chorobę określa się jako brodawczakowatość krtani.

 

 

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *