Nadciąga plaga HPV


Wirus HPV atakuje

 

Z roku na rok co raz więcej osób zostaje zakażonych wirusem HPV i co istotne problem ten nie dotyczy tylko i wyłącznie kobiet. Lekarze zauważają, że choć ryzyko zrażenia się u osób, które są aktywne seksualnie wynosi około 50% , a większości wypadków wirus ten przebiega bezobjawowo, to co raz więcej osób skarży się na przykre dolegliwości. I co najważniejsze, wirus ten wzmacnia ryzyko wystąpienia nowotworu nie tylko szyjki macicy.

 

HPV– wirus brodawczaka ludzkiego, to wirus, który jest przenoszony droga płciową. I choć jego nosicielami jest 8 na 10 osób to zazwyczaj przebiega on bezobjawowo. Jednak istnieją dwa groźne typy tego wirusa. Te najwyższego ryzyka to HPV 16 i 18.

 

Jeden z warszawskich lekarzy-doktor Rutkowski-przyznaje, ze co tydzień rozpoznaje kilka przypadków HPV, a liczba ta stale rośnie. Ginekolog podkreśla, że przerażający jest fakt, że już nastolatki zgłaszają się z problemem jakim są kłykciny kończyste, które są wywoływane przez wirus. Mają one postać nieestetycznych brodawek, z których sączy się śluz. Z obserwacji lekarskiej wynika, że często z problemem zgłaszają się dziewczyny, które ograniczają się do seksu oralnego. Nie mają one tak naprawdę świadomości jak można zarazić się wirusem HPV. I nawet jeżeli kłykciny nie prowadzą do zmian nowotworowych to ich leczenie jest bardzo trudne i czasochłonne.

 

Warto również zwrócić uwagę na wypowiedź doktora Sławomira Sikory. Podnosi on, że powinien niepokoić fakt, że stale rośnie ilość zakażeń wirusem HPV, o odmianie wysokiego ryzyka. Odmiana ta długo nie daje objawów, a potem wywołuje zmiany nowotworowe szyjki macicy. Na raka szyjki macicy umiera dziennie 5 polek i jest to dwa razy więcej niż w Europie.

 

mapa hpv 

 

Cały czas brakuje podstawowej wiedzy!

 

Nowotwór szyjki macicy we wczesnym stadium jest uleczalny, problem polega jednak na tym, że statystyczna Polka zazwyczaj zgłaszają się do lekarza, gdy rak jest już w zaawansowanym stadium choroby. Dlatego też co raz częściej lekarze kierują pacjentki na badania genetyczne. Gdy istnieje ryzyko uaktywnienia wirusa HPV, pacjentka przebywa pod szczególna kontrolą lekarza. Kobiety nie mają świadomości, ze wirusem HPV, może być również zarażony ich partner.

 

Wspomniany w pierwszej części artykułu, doktor Rutkowski, zwraca uwagę, że zakażone osoby są zagrożeniem dla przyszłych partnerów seksualnych. Prowadzone społecznie kampanie profilaktyki raka szyjki macicy, tylko sporadycznie zwracają uwagę, na fakt, że wirus HPV jest odpowiedzialny za jedną trzecią wszystkich zachorowań na nowotwory.

 

 

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *