Rak krtani


Nie wolno lekceważyć chrypki, gdyż ta utrzymująca się około trzech tygodni  może być objawem raka krtani. Jest to nowotwór, który znacznie częściej dotyczy. Jego leczenie polega, w zależności od stopnia zaawansowania choroby, przy większych zmianach konieczne jest częściowe lub całkowite usunięcie krtani.

Nowotwór ten dotyczy najczęściej, jak już wspomniano tężyzn pomiędzy 45, a 70 rokiem życia. Jest to jedna z najczęściej spotykanych zmian nowotworowych. Główną przyczyną rozwoju raka krtani jest uzależnienie od tytoniu. Może on się rozwijać praktycznie w każdej części krtani. Najwięcej zdiagnozowanych przypadków dotyczy nagłośni.

 

Jak rozpoznać raka krtani?

 Rak krtani zazwyczaj poprzedzony jest stanem przedrakowym, który związany jest z pojawieniem się brodawczaków czy zmian na błonie śluzowej. Wraz z rozwojem nowotwór obejmuje co raz większy obszar, niszcząc tkanki. Stopniowo zamyka światło krtani, co Natomiast upośledza oddychanie i konsekwencji może prowadzić do uduszenia. Komórki nowotworowe pojawiające się w okolicach krtani, bardzo szybko przenoszą się, atakując nawet odległe narządy.

 

Diagnoza raka krtani

Podstawowym badaniem mającym na celu diagnozę raka krtani jest badanie laryngologiczne. W czasie tego badania oprócz badania palpacyjnego szyi konieczne jest również wykonanie laryngoskopii. Laryngoskopia pozwala na ocenę charakteru zmiany na krtani, jak również umożliwia pobranie wycinka do badania histopatologicznego. Kolejnym badaniem , które jest konieczne aby zbadać rozległość zmian jest RTG, USG, a także tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny, które są wykonywane zamiennie.
 
220px-Larynx_cancer_01 Czarnecki hqdefault rak krtani rak-krtani3

 

 

 
Na co zwrócić uwagę?

Niestety pierwsze objawy raka krtani można łatwo pomylić ze zwykłą infekcją. Do najbardziej klasycznych objawów zmian nowotworowych można zaliczyć:

 

 • Długotrwała chrypka
 • Problemy z przełykaniem i poczucie, że w gardle znajduje się ciało obce
 • Zmieniona barwa głosu
 • Duża ilość plwociny
 • Nieprzyjemny zapach z jamy ustnej
 • Kaszel i uczucie duszności
 • Ból gardła z jednej strony, który może promieniować do ucha
 • Powiększenie węzłów chłonnych
 • Bladość, senność i zmęczenie

Czy konieczna jest interwencja chirurga?

 Sposób leczenia raka krtani zależy od stopnia jego zaawansowania. Gdy choroba jest w pierwszym stadium, zazwyczaj lekarz podejmuje decyzję o zabiegu mikrochirurgicznym, który polega usunięciu zmian na strunie głosowej lub usunięcie całej struny. Natomiast w przypadku bardziej zaawansowanej choroby konieczne jest całkowite usunięcie krtani.

Najczęściej wykorzystywaną metodą operacji nowotworu krtani jest chordektomia endoskopowo-laserowa, która wykonywana jest przez jamę ustną. W przypadku, gdy istnieje konieczność całkowitego usunięcia krtani, wykonywana jest tracheostomia. Zabieg ten polega na wyprowadzeniu ujścia tchawicy na przód szyi. Wleczeniu nowotworu krtani stosuje się również radioterapię.

 

Dla pacjentów, którym usunięto krtań pojawiła się nowa nadzieją. Zespół profesora Maciejewskiego pracujący w Centrum Onkologii w Gliwicach, dokonał nowatorskiej rekonstrukcji tego narządu. Odtworzono krtań wykorzystując kawałki żebra, płata skroniowego i śluzówki znajdującej się na policzku. Cały zabieg składał się z dwóch etapów. Pierwszy etap to usunięcie krtani i węzłów chłonnych, zaatakowanych przez nowotwór. Następnie pobrano chrząstkę żeber, jako stelaż dla nowej krtani, potem kawałek płatu skroniowego, do otulenia odtwarzanego narządu, a potem pobrano śluzówkę, którą wyścielono wnętrze krtani. Operacja oprócz tego, ze była zabiegiem ratującym życiem, pozwoliła również na zachowanie jego jakości.

 

Profilaktyka raka krtani

 Mówiąc o raku krtani, warto wiedzieć, że jego rozwojowi sprzyjają m.in. następujące czynniki:

 • Palenie tytoniu oraz spożywanie nadmiernych ilości alkoholu
 • Powtarzające się zapalenie krtani
 • Praca w warunkach szkodliwych, narażenie na kontakt z metalami ciężkimi
 • Niedobory witamin, szczególnie A
 • Praca głosem
 • Infekcja wirusowa związana z powstaniem brodawczaków
 • Uszkodzenia mechaniczne krtani

 

 

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *