Rak odbytu


Nowotwór odbytu, to guz, zazwyczaj złośliwy umiejscowiony na końcu przewodu pokarmowego. Na jego rozwój najczęściej narażone są osoby, które w rodzinie miały osobę cierpiącą na to schorzenie, jaka również te, które uprawiają seks analny bez zabezpieczania.

Charakterystyka raka odbytu

Jak już wspomniano rak odbytu do nowotwór złośliwy, który może umiejscowić się na brzegach lub w kanale jelita grubego. W polskich statystykach medycznych, zajmuje on w rankingu zachorowań na nowotwory złośliwe  siódme miejsce wśród kobiet i szóste wśród mężczyzn. Najczęściej chorują na niego ludzie po 50 roku życia.

W tym miejscu trzeba zwrócić uwagę, że raka odbytu nie należy utożsamiać z rakiem odbytnicy, gdyż są to dwa zupełnie różne odcinki układu pokarmowego.

main_page_rotator_3

 

Co wpływa na powstanie raka odbytu?

Do końca nie zbadano jakie są przyczyny powstawania raka odbytu. Natomiast wyróżniono czynniki, które zwiększają ryzyko jego wystąpienia. Przede wszystkim jest to choroba uwarunkowana w dużej mierze genetycznie. Do chorób genetycznych zwiększających ryzyko nowotworu odbytu należą: polipowatość rodzina, zespół Lyncha czy Gardnera.

Ponadto jak już wspomniano wcześniej zachorowaniom sprzyjają analne stosunki płciowe, które sprzyjają zarażeniem wirusem HPV (wirus brodawczaka ludzkiego), który sprzyja powstawaniu nowotworów.

Do czynników ryzyka należą również: palenie tytoniu, nadwaga oraz nieodpowiednia dieta bogata w tłuszcze, alkohol i czerwone mięso, a uboga w warzywa i owoce.

 

Objawy raka odbytu

Nowotwór odbytu w pierwszym etapie przebiega zazwyczaj bezobjawowo. W zaawansowanym stadium choroby mogą pojawić się takie objawy jak:

  • Krwawienie
  • Biegunki czy zaparcie
  • Poczucie niepełnego wypróżnienia
  • Ból brzucha oraz krocza
  • Może pojawić się kolka jelitowa

 

rakrak odbutu20120111_

 

 

 

 

 

 

Wymienione wcześniej objawy nie muszą jednak świadczyć o rozwoju choroby nowotworowej, takie same objawy dają uciążliwe, jednak nie zagrażające życiu hemoroidy. Jednak gdy pojawiają się bóle brzucha czy zmienny jest charakter wypróżnień należy skontaktować się z lekarzem, gdyż zdarza się, że hemoroidy i rak odbytu współistnieją ze sobą.

 

Lekarz badając pacjenta w kierunku rozpoznania nowotworu odbytu wykonuje badania proktologiczne, czyli bada odbyt palcem. Gdy stwierdzi zmiany w postaci guzków, kieruje go na badania uzupełniające, do których należy rektoskopia jak również kolonoskopia wraz z pobraniem wycinka. Wycinek ten potem wysyłany jest do badania histopatologicznego. Za najbardziej precyzyjne jednak uważa się badanie wykorzystujące możliwości jakie daje rezonans magnetyczny.

 

Najczęściej spotykanymi przerzutami, jakie daje rak odbytu są przerzuty do okołoodbytniczych węzłów chłonnych., Zdarzają się również przerzuty odległe najczęściej obejmujące wątrobę czy płuca, lecz do nich dochodzi tylko u 15% chorych.

 

Leczenie nowotworu odbytu

 Metodą na usunięcie nowotworu jest wycięcie odbytu. We współczesnej medycynie wykonuje się trzy rodzaje tego zabiegu, a mianowicie: wycięcie miejscowe, pozostawienie zwieraczy, jak i resekcja brzuszno-kroczowa, która wymaga skonstruowania sztucznego odbytu. Ten ostatni sposób polega na wyprawdzeniu jelita grubego na zewnątrz i założenie worka stomijnego, gdzie wydalana jest treść jelitowa. O tym jaka metoda zostanie wybrana przez lekarza decyduje wielkość guza, jego doległoś od brzegu odbytu jak głębokość nacieków.

 

Pacjentom, którzy znajdują się w zaawansowanym stadium choroby zazwyczaj przez interwencją chirurgiczną aplikuj się napromieniowanie, które ma na celu zniszczenie ogniska nowotworu., Po operacji natomiast stosuje się chemioterapię.

 

 

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *