Rak prącia


Rak prącia- co warto wiedzieć?

Nowotwór jakim jest rak prącia, jest w ostatnim czasie często diagnozowany i to u co raz młodszych mężczyzn. Dzieje się tak ponieważ w ostatnich latach rady lanie zmieniły się zachowania seksualne mężczyzn, które narażają na zarażenie wirusem HPV. Problemem również jest brak higieny osobistej, który również sprzyja rozwojowi choroby.

 

Czym jest rak prącia?

Jest to złośliwy nowotwór, rozwijający się w okolicy żołędzi, czasem pojawia się w okolicy napletka czy w obrębie trzonu prącia. Choć statystyki pokazują, że na tle innych chorób nowotworowych, rak prącia jest diagnozowany stosunkowo rzadko, to jednak naukowcy alarmują, że w ostatnich trzech dekadach, liczba zachorować wzrosła aż o 20%. Jak już wspomniano wcześniej wynika to z częstych zmian partnerek seksualnych, co narażą na zarażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), jak również z faktu, że co raz mniej osób decyduje się na obrzezanie dzieci. Z tych powodów nowotwór bywa coraz częściej diagnozowany u mężczyzn, którzy nie przekroczyli 60 roku życia.

załamany

 

Przyczyny raka prącia

Dokładne przyczyny tego typu nowotworu nie są znane. Jak już wspomniano, we wcześniejszej części artykułu, dużą rolę odgrywa zarażenie HPV, a w szczególności jego odmianą typu 16 oraz 18. Są to onkogenne odmiany tego wirusa, które aż sześć razy zwiększają możliwość wystąpienia nowotworu prącia. Ten typ nowotworów najczęściej dotyka mężczyzn w wieku 45-55 lat.

Czynnikiem zwiększającym ryzyko rozwoju raka prącia jest stulejka, narażająca mężczyzn na liczne przewlekłe stany zapalne. Jak podają dane medyczne, ponad 50% mężczyzn, u których zdiagnozowano raka prącia miało stulejkę. Przyczyną mogą być również stany przed nowotworowe, do których zalicza się m. in. Rogowacenie białe, liszaj czy brodawki płciowe.

Do czynników ryzyka zalicza się również palenie tytoniu. Toksyczne związki chemiczna znajdujące się w papierosach wydalane są z organizmu razem z moczem. Nagromadzenie ich pod napletkiem doprowadza do powstania zmian w zdrowych komórkach skóry,
a w konsekwencji do nowotworu.

Również brak dostatecznej higieny intymnej może być przyczyną rozwoju nowotworu. Mastka- biała serowa wydzielina, która gromadzi się pod penisem jest idealną pożywką dla bakterii i podrażnia żołądź prącia.

Objawy raka prąciaCHOROBA-PEYRONIEGO-hirudotherapy

W pierwszej fazie nowotwór ten zazwyczaj nie daje żadnych objawów, dlatego też jego diagnoza jest trudna. Dopiero po pewnym czasie na żołędziu, napletku czy innej części członka pojawia się niebolesna zmiana w postaci guza, brodawki czy małego ubytku skóry. Z czasem zmiana ta się powiększa oraz pojawiają się dolegliwości bólowe oraz trudności w oddawaniu moczu jak i krwawienie.

 

Warto pamiętać!

Nowotwór prącia, szczególnie w pierwszym stadium choroby może dawać przerzuty do węzłów chłonnych zlokalizowanych w okolicy np. pachwin. Inne przerzuty występują sporadycznie.

 

Diagnoza nowotworu prącia

Diagnoza raka rozpoczyna się zazwyczaj badaniem fizykalnym członka oraz węzłów chłonnych. Następnym krokiem jest pobranie wycinka guzka i skierowanie go do badania histopatologicznego, wykonywana jest również biopsja węzłów chłonnych. Badaniami towarzyszącymi jest USG brzucha i węzłów chłonnych oraz RTG klatki pierw siwej, które mają ocenić czy nie doszło do odległych przerzutów rakowych.

 

185512

 

Leczenie i rokowania

Gdy choroba jest we wczesnym stadium, podstawowym działaniem jest usunięcie zmiany oraz pachwinowych węzłów chłonnych, w których również mogą znajdować się komórki rakowe. W zaawansowanym stadium nowotworu, stosuje się radykalne rozwiązanie, jakim jest penektomia czyli amputacja członka. Warto dodać, że nowoczesna medycyna pozwala na rekonstrukcję tego organu. Po zabiegu konieczne są systematyczne wizyt kontrolne. W przypadku gdy lak jest nieleczony, większość mężczyzn umiera do dwóch lat od diagnozy.

 

Najważniejsza jest profilaktyka!

Chcąc zapobiec zmianom nowotworowym najważniejsze jest dbanie o higienę osobistą. Zdecydowanie łatwiejsza jest ona po obrzezaniu, dlatego też w tych środowiskach zachorowalność, na ten typ nowotworu jest mniejsza.

Inną metodą profilaktyki są szczepienia przeciwko HPV typu 16 i 18. Jest to najbardziej onkogenny rodzaj wirusa brodawczaka ludzkiego, który wywołuje raka prącia. Koniecznie również trzeba ograniczyć ilość partnerów seksualnych oraz stosować prezerwatywy.

 

 

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *