Rak sromu


rak sromu

 

Nowotwór sromu, to jeden z rzadkich, ale bardzo złośliwych nowotworów. Jest to choroba kobiecych, zewnętrznych narządów rodnych czyli warg sromowych, a także łechtaczki. Pierwszymi objawami jakie można dostrzec jest swędzenie oraz drobne guzki czy owrzodzenia, które są wyczuwalne w czasie wykonywania zwykłych czynności higienicznych. Zazwyczaj diagnozowany jest u kobiet starszych, które palą papierosy. Bardziej zaawansowane przypadki raka sromu obserwuje się u kobiet, które mają niższy status społeczny, medycynie wyróżnia się dwa rodzaje tego typu nowotworu:

  1. Zdecydowanie rzadziej występujący, dotykające kobiety około 50 roku życia, związany jest z wirusem HPV. Ma postać owrzodzeń jak również zmian o kolorze czerwonym różowym czy białym.
  2. Nowotwór rozwijający się u kobiet po 70 roku życia. Ma postać bezbolesnego guzka, a podłożem do jego rozwoju są zmiany w śluzówce i skórze sromu.

Zazwyczaj rozwój nowotworu właściwego poprzedzają pojawiające się zmiany w nabłonku, znane w medycynie jako śródbłonkowa neoplazja. U kobiet, które regularnie badają się u ginekologa, zmiany te są prawie natychmiast zauważalne. Wczesna interwencja lekarska powoduje, że nie dochodzi do rozwoju komórek rakowych. Ten typ nowotworu, często rozwija się wieloogniskowo. Ponieważ pierwsze objawy nie są dotkliwe bywają często lekceważone. W późniejszym stadium choroby może pojawiać się krwawienie, ból przy oddawaniu moczu czy siedzeniu.

 

Co jeszcze warto wiedzieć?

Ten typ nowotworu występuje  rzadko. Według najnowszych danych w Polsce na raka sromu choruje jedna na 100 tysięcy kobiet. Dotyczy on rozedm wszystkim kobiet w zaawansowanym wieku i stanowi nie cały procent wszystkich nowotworów złośliwych, które dotykają przede wszystkim kobiet. Co ciekawe najwięcej zachorowań obserwuje się w krajach określanych jako wysoko rozwinięte.

Aby zdiagnozować nowotwór ginekolog pobiera ze zmienionych miejsc wymazy, które poddawane są dalszym badaniom. Jednak bardzo często zdarza się, że kobiety zgłaszają problem gdy jest już za późno. Przychodzą do lekarza, gdy zmiany są duże i doszło do przerzutów.

Ten rodzaj raka zazwyczaj leczony jest drastycznymi metodami, jak wycięcie warg sromowych razem z guzem oraz szerokim marginesem zdrowych tkanek. Dlatego przed podjęciem decyzji o leczeniu, pacjentka przechodzi szereg badań, takich jak USG, badania krwi, czy cytologię szyjki macicy, a by sprawdzić czy nie doszło do przerzutów. Stosuje się również radioterapię, rzadziej chemioterapię, gdyż ten rodzaj raka jest na nią odporny. Leczenie i rekonwalescencję zdecydowanie utrudnia zazwyczaj wiek pacjentki oraz współwystępowanie innych chorób.

W przypadku wczesnego wykrycia zmian nowotworowych, rokowania są bardzo dobre. Problem jest skłonność do nawrotów choroby, dlatego kobieta po zabiegu musi być pod stałą opieką lekarza. Rokowania obniżają przerzuty jak i mały margines operacyjny.

 

                                            Wypalanie brodawek ze sromu

wypalanie

 

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *