Rak szyjki macicy


Rak szyjki macicy- najważniejszy jest czas!

Nowotwór szyjki macicy, to jedna z najgroźniejszych odmian tej choroby. Dlaczego? Ponieważ bardzo długo nie daje żadnych znaków. Zazwyczaj pierwszym objawem jest pojawiające się krwawienie z dróg rodnych po zbliżeniu fizycznym lub w okresie pomiędzy krwawieniami miesięcznymi. Bardzo często do krwawienia w związku ze zmianami nowotworowymi dochodzi po menopauzie; Lekarz ginekolog aby potwierdzić lub wykluczyć zmiany nowotworowe, zleca pacjentce badania jakim jest cytologia i kolposkopia.

Objawem zmian nowotworowych w szyjce macicy może być również nieprzyjemny zapach lub zabarwiona na różowo wydzielina z pochwy. Wraz z rozwojem choroby, objawy te stają się bardziej wyraźne, a ich zakres się powiększa. Pacjentki skarżą się na bóle w podbrzuszu i krzyżu, pojawiają się obrzęki nóg i bolesność w trakcie oddawania moczu.

Statystyka

 

Przyczyny raka szyjki macicy

Młode kobiety, zazwyczaj nie mają świadomości, że rozpoczynając życie seksualne, narażone są na liczne zakażenia, w tym wirusem brodawczaka ludzkiego- HPV, który odpowiedzialny jest w dużej ilości przypadków, za rozwój raka szyjki macicy. Wirus ten ma wiele mutacji, spośród których aż piętnaście jest odpowiedzialnych za rozwój raka szyjki macicy.

Badania dowodzą, że jeżeli wirus HIV wykazuje cechy onkogenne, wtedy ryzyko zachorowania zwiększa się:

  • Dwukrotnie, gdy rozpoczyna się współczucie seksualne we czesnym wieku, lub gdy kobieta pali papierosy
  • Dwa do czterech razy, gdy kobieta urodziła trójkę lub więcej dzieci lub gdy zaraziła się chorobami, które przenoszone są drogą płciową
  • Czterokrotnie gdy kobieta przez wiele lat przyjmuje doustnie tabletki antykoncepcyjne

Trzeba wiedzieć, że wirus HPV w wielu przypadkach odpowiada również za raka sromu, odbytu, prącia czy przełyku. Badania jednoznacznie wskazują, że zwykłe  prezerwatywy nie chronią przez zakażeniem wirusem. Wyjątkiem są te, które posiadają środki wirusobójcze, natomiast średnie zabezpieczenie dają środki barierowe czyli wkładki  oraz krążki wkładane do pochwy. W związku z tymi informacjami, trzeba jednoznacznie podkreślić, że najlepsza profilaktyką jest wierność oraz związki monogamiczne.

 

ranking

 

Cytologia i kolposkopia

Te dwa badania są podstawowymi w diagnozie tego typu nowotworu. Lekarz w czasie badania pobiera komórki nabłonka z szyjki macicy. Badanie te, które określane jest jako cytologia klasyfikuje pobrane komórki, klasyfikując je do jednej z kategorii: prawidłowe, atypowe, przedrakowe i nowotworowe. Gdy badanie wykaże obecność komórek atypowych, musi ono zostać powtórzone, po zaaplikowanym leczeniu. Natomiast przy wyniku wskazującym na obecność zmian przedrakowych, wskazane jest przeprowadzenie kolposkopii. Badanie to oraz oznaczenie cech onkologicznych wirusa, zleca się również wtedy gdy konieczna jest weryfikacja wyników, które wydają się nie jasne.

Kolposkopia, to badanie wykonywane specjalistycznym aparatem optycznym, który ma za zadanie oświetlenie wnętra szyjki macicy. Jest to o tyle istotne badanie, gdyż uwidacznia ono zmiany chorobowe, Ponadto pozwala również na precyzyjne określenie miejsca, którego wycinek powinien być pobrany.

 

Trzecim rodzajem badania, wykonywanym w sytuacji, gdy kolposkopia rak-szyjki-macicy-objawynie pozwala na dokładną ocenę zmian chorobowych jest kolonizację. Jest ono formą biopsji wykonywanej w znieczuleniu ogólnym Jego wykonanie pozwala na całkowite stworzenie, czy dana zmiana jest już zmianą nowotworową. W sytuacji, gdy przeprowadzona diagnoza wskazuje na zmiany nowotworowe, konieczne jest określenie stopnia ich zaawansowania:

  • I stopień- zmiany ograniczają się od obszaru szyjki
  • II stopień- zmiany rakowe wykraczają poza szyjkę i mogą obejmować większą część pochwy
  • III stopień- nowotwór nacieka na ściankę miednicy oraz obejmuje całą pochwę
  • IV stopień- to zawansowane zmiany chorobowe, które obejmują nie tylko narządy rodne, ale również pęcherz, odbyt czy inne.

 

Niestety zdarzają się sytuacje, że nawet regularne badania cytologiczne, nie wykryją odpowiednio wcześnie zagrożenia nowotworem. Dzieje się tak ponieważ szczoteczka, służąca do pobierania wymazu nie sięga do końca szyjki. Jednak prawdą jest, że w Krakach takich jak Islandia, Finlandia, Szwecja czy stany zjednoczone, gdzie już ponad 20 lat temu wprowadzono obowiązkowe badania cytologiczne, umieralność na tego rodzaju nowotwory zmniejszyła się nawet o 80%.

 

Badanie to podstawa!
Kobiety, którym usunięto macicę, bardzo często popełniają błąd i nie wykonują kontrolnych badań cytologicznych. Gdy chirurg w czasie operacji pozostawił kawałek szyjki czy innego narządu, badania sa obowiązkowe. Wyjątkiem, gdy badanie te nie są konieczne, jest sytuacja, gdy narządy rodne zostały usunięte z powody mięśniaków.

 

rak szyjki macicy

 

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *