Szczepionka HPV


GARDASILNajnowsze badania kliniczne jednoznacznie potwierdzają, że szczepionka przeciwko HPV, jak jest nazywany wirus brodawczaka ludzkiego, chroni kobiety przed wystąpieniem zmian nowotworowych w  szyjce macicy. Wirus ten, oprócz raka szyjki macicy wywołuje także często nowotwory sromu czy pochwy. Wydaje się, że szczepionka ta, o ile przyjęta zostanie w odpowiednim czasie, jest w 100% skuteczna.

 

Szczepienia przeciwko HPV chronią tak naprawdę przed najbardziej onkogennymi typami  tego wirusa, a więc przed HPV 16 i HPV 18. Ta mutacja odpowiada za ponad 70% przypadków zachorowań na raka szyjki macicy na całym świecie. Komisja europejska zajmująca się promocją zdrowia zadecydowała, ze wskazane jest aby zaszczepiły się dziewczynki w wieku od 9-15 kat, oraz młode kobiety. Szczepienie ma pozwolić uniknąć, nie tylko wspomnianego nowotworu, ale również zapobiec innym chorobom, w tym zmianom nowotworowym w obrębie sromu czy wystąpieniu brodawek płciowych. I właśnie próby ochrony przed brodawkami płciowymi, sprawia, że szczepionkę tą podaje się również chłopcom.

vacina
Wyniki badań wskazują, że szczepionka jest skuteczna w 100% , o czym wspomniano powyżej, jak również chroni ona kobiety zarażone jednym typem wirusa, przed zarażeniem innymi jego odmianami. Niestety nie zmienia ona przebiegu już nabytej infekcji, i w związku z tym nie może być ona stosowana jako lek na brodawki płciowe czy nowotwór szyjki macicy.

 

 

 

 

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *