Test HPV


Dzięki możliwościom jakie daje biologia molekularna w ostatnim czasie zaczęto stosować testy które wykrywają wirusa HPV, czyli jest wirusem brodawczaka ludzkiego. Testy te pozwalają na wczesną i skuteczną profilaktykę raka szyjki macicy.

 

Kiedy warto zrobić test na HPV?

test hpv
Test na HPV, to zaraz po cytologii badanie, które powinny wykonywać kobiety. Test ten również powinni wykonywać mężczyźni, szczególnie ci narażeni na przypadkowe kontakty seksualne.

Lekarze podkreślają, że cytologia choć skuteczna w wykrywaniu już wczesnych zmian w szyjce macicy. To jednak test potrafi wykryć wirus brodawczaka ludzkiego już kilka dni po zakażeniu. Dzięki temu bardzo szybko można podjąć leczenie.

 


test hpv

Na czym polega test HPV?

Test na HPV wykorzystuje metodę PCR- łańcuchową reakcję polimerazy i dzięki temu istnieje możliwość wykrywania obecności DNA wirusaHpV. Test ten , co niezwykle ważne, pozwala również na ocenę onkogenności, gdyż nie wszystkie typy wirusa brodawczaka ludzkiego wywołują nowotwór. Testy przeprowadzane na podstawie metody PCR są bardzo czułe oraz wiarygodne. Najbardziej czuły jest test HPV mRna. Jest to tekst jakościowy, wykrywa on aż pięć wysoko onkogennych  genotypów HPV: 16, 18, 31, 33 oraz 45, pokazując zwiększone ryzyko wystąpienia raka.Jak przeprowadza się test na HPV?

Test HPV przeprowadza się na podstawie wymazu pobranego z szyjki macicy, a czasem również pochwy i sromu. Materiał ten pobierany jest u ginekologa. W aptekach dostępne są teksty do samodzielnego przeprowadzenia w warunkach domowych, które to trzeba potem wysłać do laboratorium U mężczyzn wymaz pobierany jest z rowka zażołędnego. Cena testu uzależniona jest od tego ile odmian wirusa dotyczy.

 

Wskazania do wykonania tekstu na HPVtest hpv 1

Lekarze są zgodni, że test na obecność HPV powinny przynajmniej raz do roku wykonać ludzie, którzy są aktywni seksualnie, w szczególności, gdy do zbliżeń dochodzi z kilkoma partnerami.

Wskazaniem do wykonania tego testu są również nawracające stany zapalne dróg rodnych, które bardzo trudno zdiagnozować. W przypadku mężczyzn wskazaniem są zapalenia cewki moczowej. Warto również wykonać test przed planowanym zajściem w ciąże, gdyż w czasie porodu może dojść do zakażenia dziecka. Również długoletnie zażywanie tabletek hormonalnych jest wskazaniem do wykonania testu na HPV, podobnie zresztą jak obecność nadżerek czy stosowanie wkładki domacicznej.

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *